Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Fethiye Ölüdeniz bölgesinde yer alan muazzam bir güzelliğe sahip bir vadidir. Yaklaşık olarak 350 metre mesafeye ulaşan dik ve sarp kayalıklarla çevrili olan vadi ismini burada yaşayan 80’den fazla kelebek türünden ve özellikle de Kaplan Kelebeği’nden almıştır.

Kaynak kısmı bölgede bulunan Faralya Köyünde yer alan bir şelale de tam olarak vadinin ortasından denize dökülmektedir. Yaklaşık olarak 50 metre yükseklikten aşağı doğru dökülen şelale görsel bir şölen sunmaktadır.

Kelebekler Vadisini bu kadar güzel kılan en önemli unsur belki de bu güne kadar bakir kalabilmesidir. Bunun nedeni ise kara yolu ile taşıt ulaşımının olmamasıdır. Buraya yalnızca Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bu nedenle Kamp yapan tatilciler için de vazgeçilmez mekanlar arasındaki yerini almıştır. Dış dünyadan bir nevi izole edilen vadi üzerindeki sayılı işletmelerinde duyarlı tutumları dolayısı ile son derece temiz bir doğal yaşam parkına dönüşmüştür.

Hatta bu sebeptendir ki vadi üzerinde yaşayan kelebek popülasyonu diğer yerlere nazaran oldukça fazladır. Kaplan kelebei bazılarının yanlış tanımladığı gibi sadece bu bölgeye özgü deildir. Ancak şunu söyleyebiliriz. Bu tür kelebekler en sık bu bölgede vadinin sonundaki şelaleler kısmında, dere boyunca koloniler şeklinde yaşamaktadır.

Kelebekler Vadisi İklim Koşulları

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklıklarından çok fazla etkilenmeyen vadide gündüzleri meltem rüzgarları gece ise dağdan denize doğru dökülen akkın adı verilen hava akımları insanı rahatlatmaktadır.

Ayrıca denizden gelen hava akımı da kış aylarını yumuşatmaktadır. Buda kış aylarında bir kaç gün de olsa Fethiye merkezi etkisi altına alan don olaylarının vadide hissedilmemesini sağlar.

Kelebekler Vadisi ismi Nereden Gelmektedir?

Vadinin yerel adının Güdürumsu olarak anıldığı bilinmektedir. Ancak 1987 yılında vadiyi turizme açmak üzere S.S. Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi, ortaklarından Hasan Deniz Bayramoğlu’nu görevlendirdi.

Hasan Bey vadinin ismini şelale boyundaki kelebek kolonisinin büyüsüne kapılarak Kelebekler Vadisi olarak adlandırmıştır. O günden bu yana da hep aynı isimle anılmaktadır.

PAYLAŞ

19 Şub, 2018     0
Ölüdeniz Plajı Hakkında Bilgiler Blog

Ölüdeniz Plajı Hakkında Bilgiler

Ölüdeniz Plajı Fethiye Turizminin en önemli mihenk taşlarından birisidir. Nedeni de gelince tüm dünyada ünlü olan plaj için bile...<
19 Şub, 2018     1
Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları Blog

Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları

Ölüdenizde yamaç paraşütü aktivitesini yapmak istiyor ve fiyatlarını mı merak ediyorsunuz. Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları başlıklı bu yazımızda sizlere...<

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp